Zdravé oči už v škôlke

14.02.2022 10:19

Vážení rodičia,

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska uskutoční 21.04.2022 od 8:00 hod. pre naše deti priamo v MŠ bezplatné meranie ich zraku pomocou binokulárneho autorefraktometra Plusoptix.

Tento prístroj dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku, ako napríklad astigmatizmustupozrakosť či škuľavosť.

Ide o poruchy, u ktorých iba včasné odhalenie umožní efektívnu liečbu a elimináciu. Čím neskôr sú vývinové poruchy zraku odhalené, tým sa znižuje šanca na ich úplné odstránenie a ich následky môžu pretrvávať následne počas celého života človeka.

Takéto poruchy sú, nielen pre rodičov, mnohokrát neviditeľné, nakoľko dieťa je schopné vytvárať si a využívať vlastné kompenzačné techniky, ktoré mu umožňujú normálne fungovať v známom prostredí. Problémy sa niekedy môžu prejaviť až príchodom do školy, kedy začína byť na zrak dieťaťa kladený väčší dôraz – dôraz na priestorové vnímanie, vnímanie hĺbky, ale aj celkovú prácu očí vo všeobecnosti. V tomto veku je však už pravdepodobnosť vyliečenia zrakovej poruchy veľmi malá až nulová.

Meranie, ktoré ponúkame Vašim deťom dokáže s vysokou mierou presnosti určiť práve takéto existujúce alebo vyvíjajúce sa poruchy zraku. Prístroj Plusoptix je celosvetovo uznávaným prístrojom na meranie zrakových parametrov u detí predškolského veku.

Charakteristika merania:

-          ide o neinvazívne bezdotykové meranie (dieťa sedí, meranie je robené zo vzdialenosti jedného metra),

-          meranie je bezbolestné

-          meranie nemá žiadne vedľajšie účinky a žiadne negatívne následky na zdravie dieťaťa,

-          binokulárne meranie (obidve oči sa vyšetrujú súčasne)

-          meranie trvá iba niekoľko sekúnd

-          prístroj má zvukové a svetelné efekty na prilákanie pozornosti dieťaťa

-          meranie prebieha v priestoroch materskej škôlky

-          odborne vyškolený zamestnanec vyhodnotí výsledky merania a odporučí, či je potrebné ďalšie meranie dieťaťa u detského očného lekára

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska ponúka toto meranie bezplatne vďaka finančnej podpore partnera projektu Zdravé oči už v škôlke.

RMŠ