a) dodržiavať Verejnú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva číslo: SHHSRVSU/2448/2020 zo dňa 9. 3. 2020, kde je uvedené: Všetkým osobám s prechodným a trvalým pobytom v Slovenskej republike, žijúcim na území Slovenskej republiky nad 90 dní alebo zamestnaným na území Slovenskej republiky, ktoré sa v období od 10.03.2020 vrátili z pobytu na území Čínskej ľudovej republiky, Kórejskej republiky, Iránskej islamskej republiky a Talianskej republiky, do Slovenskej republiky, a osobám žijúcim s nimi v spoločnej domácnosti sa nariaďuje, aby bezprostredne po návrate do Slovenskej republiky oznámili túto skutočnosť, a to telefonicky alebo elektronicky poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, a s ktorým majú uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, alebo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore pediatria, a s ktorým má dieťa uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Osobám uvedeným v bodoch a) sa nariaďuje, aby v prípade akýchkoľvek príznakov chrípkového ochorenia bezodkladne oznámili túto skutočnosť, a to telefonicky alebo elektronicky svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, a s ktorým má uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Dôrazne sa neodporúča:
- cestovať do krajín, kde sa koronavírus objavil (najmä do Talianska),
- začleňovať do školského kolektívu deti, žiakov a študentov, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest, a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.
MŠVVaŠ DÔRAZNE apeluje na rodičov, pokiaľ sa s deťmi vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby zostali v 14-dňovej domácej izolácii, kontrolovali svoj zdravotný stav. V tomto prípade taktiež DÔRAZNE apelujeme na zodpovednosť rodičov voči ostatným deťom.
Naďalej podobné platí aj pre zamestnancov škôl.
Ak sa osoby, ktoré sa zdržiavali v oblastiach, kde sa koronavírus objavil, prípadne sú v kontakte s osobami, ktoré prišli z týchto oblastí, rozhodnú nerešpektovať odporúčanie ostať doma a škola má obavy z možného rozširovania koronavírusu, má možnosť svoje kroky konzultovať s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, resp. s Úradom verejného zdravotníctva. V prípade zatajenia podstatných skutočností hrozia pre tieto osoby sankcie a tresty podľa trestného zákona v zmysle ohrozenia verejného zdravia občanov SR.
Naďalej trvale až do odvolania platia a musia sa dodržiavať nižšie uvedené odporúčania:
Ministerstvo školstva odporúča pre osoby v školách dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia:
Nový koronavírus COVID-2019 (SARS-CoV-2) spôsobuje akútne vírusové respiračné ochorenia. Vírus bol prvýkrát identifikovaný v Číne, kde sa chorí nakazili kontaktom so zvieratami v meste Wuhan na miestnych trhoch. Odtiaľ sa ochorenie ďalej šírilo po Číne a do ďalších štátov Ázie a t. č. aj Európy a Ameriky. Zatiaľ naň neexistuje žiadna cielená liečba ani očkovacia látka.
Pôvodca nákazy: RNA vírus z čeľade Coronaviridae (koronavírus). Koronavírusy boli objavené v 60. rokoch a vyvolávajú ochorenia respiračného a tráviaceho traktu u ľudí a zvierat rôzneho klinického obrazu - od bežného nachladnutia, ľahkých príznakov ochorenia horných dýchacích ciest až po závažné respiračné syndrómy (tie spôsobujú najmä koronavírusy, ktoré sú mutačne zmenené, napr. MERS, SARS, COVID-2019).
Inkubačná doba: 2 – 14 dní
Prenos:
Príznaky ochorenia: príznaky podobné chrípke - horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, bolesti svalov, kĺbov, bolesti hlavy, únava, u ťažších prípadov zápal pľúc. Menej časté príznaky – hnačka, zvracanie. V prípade komplikácií môže ochorenie skončiť úmrtím (t. č. sa uvádza 2-3 % úmrtnosť na ochorenie najmä u starších ľudí s chronickými ochoreniami a u ľudí s oslabenou imunitou).
Diagnostika ochorenia: používa sa metodika umožňujúca rýchlu a špecifickú detekciu vírusu z výteru hrdla a nosu v prvých dňoch po nástupe príznakov ochorenia. V SR diagnostiku zabezpečí virologické laboratórium Národného referenčného centra pre chrípku v Bratislave. Odber zabezpečujú lekári infekčných oddelení, pričom sa nevykonáva pred nástupom klinických príznakov (v tzv. inkubačnej dobe), pretože množstvo vírusových častíc v organizme ešte nemusí dosahovať detekovateľnú hladinu a výsledok môže byť falošne negatívny.
Očkovanie: t. č. nie je dostupné
Terapia: symptomatická, podporná liečba, dostupné antivirotiká
Prevencia: dodržiavať opatrenia na zamedzenie prenosu ochorenia. Všetky potrebné informácie a pokyny pre prevenciu ochorení spôsobených novým koronavírusom poskytujú odborníci z MZ SR a ÚVZ SR na svojich webových stránkach a call centrách.
Call centrum - nepretržitá prevádzka - kontakty prístupné pre verejnosť:
Bližšie:
https://www.health.gov.sk/?koronavirus-covod-19
—————