!!! Okres Ružomberok je od 08.03.2021 v čiernej farbe!!!

02.03.2021 20:22

!!! Okres Ružomberok je od pondelka 08.03.2021 podľa COVD automatu v čiernej farbe = v IV. stupni varovania!!!

Viktor Mydlo: Ružomberok v zlej čiernej fáze

Na základe dát, ktorými disponuje NCZI sa okres Ružomberok presúva do najhoršej - čiernej fázy.

Znamená to pre nás ďalšie obmedzenia a zákazy. Tie vyplývajú z Covid-automatu.

Ako vyzerajú nové opatrenia platné pre náš stupeň ohrozenia?

• Zákaz pobytu v prírode mimo okres,
  • rúško/respirátor bude povinný aj v interiéri,
  • zákaz vychádzania,
  • hromadné podujatia vrátane bohoslužieb budú (aj naďalej) zakázané,
  • oslavy, večierky, SVADBY A KARY budú zakázané,
  • konzumácia alkoholu na verejnosti bude zakázaná,
  • sobáše, krsty a pohreby max do 6 osôb,
  • lyžiarske strediská, fitnes, welness, športy v umelých vodných plochách zakázané,
  • zavreté múzeá, knižnice a podobné inštitúcie,
  • nariadený home office...

Toto je len časť obmedzení, ktoré nás, ako čierny okres čakajú. Počas zajtrajšieho dňa to spracujeme do logickejšej a prehľadnejšej podoby.

Veľmi ma mrzí, že musíme prinášať aj takéto správy. Ide jar, všetci chceme von. No nejako ešte musíme vydržať.

• Rád by som v týchto riadkoch upriamil pozornosť aj na to, že veľkou obeťou tohto celého sú seniori, klienti domovov sociálnych služieb a pacienti s psychiatrickými diagnózami. Seniori sú držaní bez dovolenej možnosti stretnúť sa so svojimi blízkymi. Vidieť vnúčatá, rodinu, známych. Oni nemajú veľa času pred sebou, každé stretnutie je pre nich výnimočnou udalosťou.
  • Klienti domovov sociálnych služieb žijú mesiace v neistote. Mimo svojho prirodzeného domáceho prostredia odkázaní na starostlivosť obetavých pracovníkov sociálnych zariadení. Nemôžu sa stretnúť so svojimi blízkymi, nemá im kto dodať prirodzenú rodinnú lásku. Ani oni nevedia, koľko takýchto stretnutí do konca života zažijú.
  • Pacienti s (určitými) psychiatrickými diagnózami trpia úzkosťou a v závislosti od druhu ochorenia sú na pokraji zrútenia s neutíchajúcou duševnou bolesťou, ktorú nepochopí nik iný.

Spoločným znakom všetkých je samota. Samota, ktorá spôsobuje duševnú bolesť, fyzickú bolesť a beznádej.

Oni sú živé obete Covidu.

Preto ak už máte dosť všetkých zákazov a stráca sa vo vás zmysel pre dodržiavanie opatrení, spomeňte si na tieto tri skupiny a zistíte, že pre nich to ešte nejaký čas musíme vydržať.